Co dalej?
Dokumentacja
- Ruby core – podstawowe klasy języka Ruby
- Ruby standard library – biblioteka standardowa Ruby
- gotapi.com – strona z dokuemtnacją nie tylko do Rubiego. Polecam ze względu na mechanizm “live search”, który pozwala znaleźć poszukiwaną metodę lub klasę poprzez “zgadywanie”
- noobkit.com – inna strona pozwalająca na przyjemne przeglądania dokumentacji. Zorientowana na język Ruby i platformę Rails, napisana oczywiście w RoR :)
Książki
- Programowanie w języku Ruby – tak zwana książka z kilofem. Klasyczna pozycja w bibliotece każdego Rubbysty. Poza szczegółowym omówieniem języka, zawiera opis wbudowanych klas i części biblioteki standardowej. Choć książka spotkała się z pewną krytyką, jest to pozycja godna polecenia.
- Ruby. Tao programowania w 400 przykładach – nowość na polskim rynku wydawniczym. Jest dobrym uzupełnieniem poprzedniej pozycji, w szczególności dla osób znających podstawy języka Ruby.
Blogi
- redhanded – blok programisty _why. Niestety blog zakończył swój “żywot” w maju 2007. roku. Warto jednak zajrzeć ponieważ autor poza tym, że tworzy najbardziej odjechane podręczniki programowania, jest również twórcą takich perełek jak:
- Camping – ultralekki framework do tworzenia aplikacji webowych.
- “RedCloth” – implementacja zestawu markerów textile pozwalających na proste formatowanie tekstu na stronach internetowych. Polecam – sam wykorzystuję na tej stronie.
- Shoes – bardzo prosta i lekka biblioteka widgetów, pozwalająca na pisanie aplikacji okienkowych w języku Ruby.
- Hpricot – bardzo szybki, a zarazem prosty parser HTML napisany w Ruby
- Markaby
- Syck
- Sandbox
- hackety.org – kolejny blog _why. Poświęcony hackowaniu nie tylko w Rubim, ale również w innych językach. Polecam ze względu na całkowicie innowatorskie podejście do programowania i nietuzinkową oprawę graficzną.
- Ola Bini’s blog – blog jednego z głównych twórców implementacji Rubiego w Javie, czyli JRuby. Można znaleźć wiele ciekawych przykładów użycia języka oraz ogólnych, bardzo interesujących rozważań dotyczących języków programowania (np. Lisp’a, Javy, czy ostatnio Scali).
- Blog Agnessy – blog Agnieszki Figiel poświęcony głównie językowi Ruby oraz frameworkowi Ruby on Rails. Autorka jest być może jedyną osobą w Polsce, która prowadzi na uniwersytecie kurs całkowicie poświęcony językowi Ruby i środowisku Rails. Brawo!
- Blog Jarosława Zabiełły (pl) – blog poświęcony jest głównie aplikacjom webowym i różnym środowiskom pozwalającym na ich tworzenie. Autor posiada dużą wiedzę nie tylko na temat języka Ruby, ale również Pythona.
- Blog Radarka (pl) – bardzo fajny blog Radosława Bułata poświęcony głównie językowi Ruby i frameworkowi Rails. Autor bardzo często udziela się na polskim forum Ruby on Rails
ruby |
Opublikowano 19:38 15-01-2008.
Ostatnia modyfikacja 13:31 30-04-2008 |